İNGİLTERE DE DİL EĞİTİMİ

Yurtdışında İngilizce dil eğitimi almak isteyenlerin en çok tercih ettiği ülke olmayı yıllardır sürdüren İngiltere, İngilizce’yi anavatanında öğrenmek isteyen her yıl 700 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İngitere, bini aşkın İngilizce dil okulu ile, her türlü gereksinime yanıt verebilecek kapasitededir. Bir kısmı üniversiteler tarafından yürütülen ve bir kısmı özel dil okullarınca düzenlenen kursların kalitesi sürekli olarak denetlenmektedir.

Yüzlerce dil okulunun düzenlediği programlar çok çeşitli olmakla birlikte, aşağıdaki programlar genel olarak her kurs tarafından yürütülen dil eğitimi programlardır.

Genel İngilizce

Genel İngilizce programları, kişinin gramer başta olmak üzere, okuma, konuşma, diksiyon, yazma becerilerini ve kelime hazinelerini geliştirmeye yönelik olup, dili günlük hayatta kullanmayı amaçlayanlar için uygundur. Yurtdışında İngilizce dil eğitimi almak isteyen adayların en fazla tercih ettikleri programlardır. Öğrencinin ayırabileceği zaman doğrultusunda, standart ve yoğun İngilizce dil eğitimi programları mevcuttur. Öğrenciler standart derslerin yanısıra, gereksinimleri doğrultusunda seçmeli dersler alma olanağına da sahiptirler.

İş İngilizcesi

İş İngilizcesi kursları, katılımcılara, İngilizce’yi profesyonel hayatta kullanma becerisi kazandırmayı hedefler. Dersler, genel dil bilgilerini vermenin yanısıra, toplantıdan, sunuş yapmaya, iş yazışmalarından, telefon görüşmesi yapmaya kadar iş hayatındaki değişik durumlarda yardımcı olacak İngilizce bilgileri sunmayı gözetir. İş ingilizcesi programına katılabilmek için, belirli bir seviyenin üzerinde İngilizce bilmek şarttır. Yurtdışı dil eğitimi programları arasında İş İngilizcesi programları her geçen yıl daha fazla tercih edilen programlardandır.

Sınav Hazırlık Programları

Yurtdışı dil eğitimi programlarının ayrılmaz bir parçası da sınav hazırlık programlarıdır. Ingiltere’de dil eğitimi almayı planlayan ve bu eğitimi sınav hazırlığı odaklı bir program olarak şekillendiren adaylar İngiltere’de bir çok alternatif bulabilirler. İngiltere’de sınav hazırlık programları daha çok İngiliz sisteminde yapılan sınavların hazırlık programları şeklinde sunulmaktadır. İngiltere’deki İngilizce sınav hazırlık programları genel olarak öğrencileri IELTS, BULATS ve Cambridge Sınavları gibi sınavlara hazırlamaktadır. Uluslararası geçerliliği olan bu sınavlardan iyi bir derece yapmak için gereken tüm İngilizce bilgisi ile birlikte sınav taktikleri de öğrenciye dil eğitimleri sıransında verilir.

Akademik Amaçlı İngilizce

Ingiltere’deki Akademik Amaçlar için İngilizce programları, yurtdışında üniversite eğitimi isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Derslerde genel İngilizce bilgisinin yanısıra, İngilizce’nin akademik hayattaki kullanımının öğretilmesi üzerinde durulur. Bu programlar, öğrencinin, üniversite veya master süresince dil konusunda bir sorun yaşamaması için gereken tüm İngilizce eğitimlerini içerir.