1.ALMANYA DA LİSANS EĞİTİMİ

Almanya’da herhangi bir üniversite’den kabul alabilmek için adayın öncelikle, kendi ülkesinde belirlenen üniversite giriş sınavına girmesi ve bu sınav sonucunda, eğitim almak istediği bölüme yerleşmesi gerekmektedir. Almanya’da ancak bu bölümle doğru orantılı bölümleri tercih etme imkanı bulunmaktadır.

Almanya’da eğitim İngilizce veya Almanca dilinde verilemektedir. Her bölümün İngilizce eğitimi bulunmadığı gibi aday Almanya tercihinde, eğitim almak istediği dilde mutlaka bir dil belirleme skoru sunabilmelidir. Şayet böyle bir dil yeterliliği yok ise, dil yeterliliğini belgeleyene kadar Almanya’da hazırlık eğitimi alacak demektir.

Eğitim kalitesi çok yüksek olmasına rağmen Almanya’da Devlet üniversiteleri ücretsizdir. Avrupa’nın en fazla yabancı öğrenci potansiyeline sahip ülkesi Almanya’dır.  Öğrenciler, Türkiye’deki gibi cüzi miktarlarda dönemlik harç ödeyerek eğitimlerine devam edebilmektedirler (yıllık ortalama harç ücretleri €200 – €1.000 arasındadır).

Almanya’da Konaklama ve diğer yaşam giderleri aylık €650 – €850’dur. Bazı büyük şehirlerde kiralar yüksek olduğu için bu giderler aylık €850 – €1000 aralığında olabilmektedir.

Almanya’da öğrencilik yaşamınız boyunca indirimli öğrenci kartı çıkartarak metro, otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz.

Üniversitelerin genelinde 100-200 Euro karşılığında alınan indirimli öğrenci kartlarıyla şehir ve eyalet içerisinde bedava ulaşım sağlanabilir. Bu kartla ayrıca, fotokopi makinelerini ve kütüphaneyi kullanmak ve üniversite restoranlarından indirimli şekilde faydalanmak mümkündür.

Kalınabilecek hem resmi hem de özel öğrenci yurtları bulunmaktadır. (Yurtlara yerleşebilmek için bazen bir süre beklemeniz gerekebilir.) Kiralar 400-550 EURO arasındadır. Odalar genelde tek kişiliktir. Mutfak, banyo ve WC ortak kullanılır. Çoğu öğrenci ortak oturma (öğrenci) evlerinde kalırlar. Buna göre, birkaç öğrenci bir daire kiralayıp birlikte otururlar.

Almanya’da yurtdışından gelen öğrencilere yılda 180 yarım gün, veya 90 tam gün çalışma izni verilmektedir. Öğrencilerin çoğunluğu yaz tatillerinde full-time, eğitimleri sırasında part-time çalışmaktadır. Öğrenci olarak ayda ortalama 300-500 EURO kazanabilirsiniz.

2. AMERİKA’DA LİSANS EĞİTİMİ

Amerika’da yüksek öğrenim ücretlidir ve okul ücretleri ile geçim masrafları okuldan okula ve bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, yıllık ortalama 20.000-65.000 Amerikan Doları arasında bir bütçe gerektirir. Eğitimlerine Amerika’da devam etmek isteyen öğrenciler, eğitimlerine başlamayı düşündükleri akademik dönemden en az bir yıl öncesinde okullara başvurularını başlatmalıdırlar. İdeal olarak en az 12-18 ay öncesinden Amerika’daki okullara başvurulara başlamak faydalı olur. Amerika’daki okullara başvuru aşamasında genel olarak aşağıdaki belgeler istenmektedir. Ancak, başvuruda bulunulacak okul ve programa göre okullar ek belgeler de isteyebilirler.

Amerika’da üniversitelere başvuruda gereken belgeler:

1.Lise Diploması

2.Not Çizelgesi (Transkript)

3.SAT (Scholastic Aptitude Test) ya da ACT (American College Test) resmi sınav sonuçları

4.TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya IELTS (International English Language Testing System) resmi sınav sonuçları

5.Referans Mektupları

6.Kompozisyon (Personal Statement / Statement of Purpose)

7.Başvuru Ücreti

8.Banka Mektubu

9.Portfolyo (Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakülteleri için)

10.Özgeçmiş

11.Mülakat (Bazı okullar başvurunuzu değerlendirdikten sonra sizinle mülakat yapmak  isteyebilirler.)

Amerika’da üniversitelerin yıllık harçları oldukça büyük rakamlar olduğu için adaylar genellikle başarı burslarından yararlanmaya da çalışmaktadır.

Eğitimin yanı sıra doların türk parası karşığında oldukça yüksek olmasından dolayı hayatta oldukça pahalıdır. Yurtlar aylık 800-1600 dolar arasında değişmekle birlikte her bütçeye göre konaklama seçenekleri mevcuttur. Bu konaklama seçeneklerinden en çok tercih edilen ise birkaç kişinin aynı evi paylaşarak ev giderlerini paylaşmasıdır.

3. İNGİLTERE DE LİSANS EĞİTİMİ

İngiltere yüksek öğretim kurumları sundukları eğitim kalitelisi ve çeşitlilikleri ile tüm dünyada nam yapmıştır. 5 yüz yıllık okulların genç olarak sayıldığı ülkede, köklü eğitim geleneği, modern çağın çağdaş metod ve teknolojileri birleştirilmiştir ve öğrencileri araştırma yapmaya, bireysel çalışmaya yönlendiren, ezber yerine anlayıp öğrenerek ve pratik yapmaya teşvik eden bir eğitim sitemi vardır.

Foundation: İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıldır ve ülkede lisans eğitimine devam etmek isteyen uluslararası öğrencilerden genel olarak 1 akademik yıl süren Foundation (Hazırlık) Programı okumaları istenmektedir.

İngiltere’nin dil belirleme sınavı IELTS sınavıdır. IELTS 5,5 seviyesinde ise Ocak ayında başlanabilir ve daha kısa sürede üniversite eğitimine hazırlanılabilir. Eğer İngilizce seviyeniz IELTS 6,0 seviyesinde ise ve lise not ortalaması da iyi ise, Nisan ayında başlayan ve 3 ay süren Foundation programlara da katılabilmek mümkündür.

Üniversiteler eğitime Eylül – Ekim ayları arasında başlasa da her üniversitenin kabul için farklı şartları ve durumları bulunabilmektedir. İngiltere’de öğrencinin ihtiyaçlarını ve kariyer seçeneğine göre bir programı kapsamlı bir şekilde araştırıp belirledikten sonra, 6 ay öncesine kadar başvurmak daha sağlıklı olacaktır.

4.AVUSTURALYA DA LİSANS EĞİTİMİ

Avustralya’daki tüm yükseköğrenim kurumları; devlet, endüstriyel ve mesleki organlar tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Avustralya’daki tüm üniversiteler Türkiye’de YÖK  tarafından onaylıdır.

İngilizcesi yeterli olmayan birçok öğrenci  Avustralya’ya dil eğitimi için gidip orada IELTS sınavına girerek yeterli skoru alır ve  sonrasında bir üniversiteden kabul alarak vizesini uzatır. Paket eğitimin en büyük avantajı vize uzatma sorununu ve IELTS sınav zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Sınavsız yerleşim yapan üniversiteler

1.La Trobe University 2.Curtin University 3.Flinders University of South Australia 4.Macquarie University 5.Murdoch University 6.University of Newcastle 7.University of Tasmania 8.University of Wollongong 9.University of Canberra 10.Deakin University 11.Central Queensland University 12.Charles Sturt University 13.Griffith University 14.Edith Cowan University 15.Ami Education(University of Ballarat) 16.Australian Catholic University 17.University of Western Sydney 18.University of South Australia

5.KANADA DA LİSANS EĞİTİMİ

Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak ile Türkiye’de bir özel üniversitede yüksek lisans eğitimi almak arasında, üniversite bazında farklılıklar olmakla birlikte genelde eğitim ücretleri açısından hiçbir fark yoktur. Kanada üniversiteleri, uluslararası öğrencilerden yüksek lisans eğitim ücreti olarak ortalama 9.000 CAD ile 20.000 CAD arasında bir ücret talep etmektedir. Bu ücret, bölümlere göre farklılık göstermektedir.

Üniversitenin devlet üniversitesi yada özel üniversite olmasına göre değişiklik göstermekle birlikte aylık 250 ile 450 CAD arasında fiyatları vardır. Bu yurtlar kontenjan açısından erken hareket edilmesi gereken seçeneklerdir.

Kanada’da neredeyse her şehirde uluslararası ve başka şehirlerden gelen öğrencilerin kalabilmesi için her türlü ihtiyaca cevap verecek nitelikte özel yurtlar bulunmaktadır. Özel yurtlarda ısınma, sıcak su, elektrik, isteğe göre özel banyo, mutfak gibi her türlü donanım mevcuttur. Genellikle merkezi yerlerde bulunan özel yurtlar sayesinde üniversiteye ulaşımınız kolaylaşmaktadır. Özel yurt ücretleri kalacağınız odanın kişi sayısı ve fiziki şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama aylık 450 ile 1.000 CAD arasında değişiklik gösterir.