AMERİKA DA YÜKSEKLİSANS

Amerika’da üniversite eğitimini Community College’larda verilen ön lisans eğitimi, bachelor, master ve doktora olarak ayırabiliriz. Amerika’daki üniversitelerin yüksek lisans eğitim ücretleri bölge ve üniversiteye göre değişerek  30.000$ – 120.000$ arasında bir fiyat aralığındadır.

Amerika’da Ön Lisans Eğitimi:

Amerika’da 12. sınıfı tamamlayan ve liseden mezun olan öğrenciler Community College veya Junior College adı verilen iki yıllık yükseköğretim kurumlarına girebilirler. Buradaki eğitimin sonunda ön lisans diploması (Associate Degree) almaya hak kazanırlar. Bu okulların en önemli özelliği öğrencinin gerekli ortalamayı sağlaması halinde dört yıllık okullara geçebilmesidir.

Lisans ve Yüksek Lisans:

Öğrenci dört yıllık lisans eğitimi boyunca alan dersleri (major) ve seçmeli dersler (minor) alır. Kredileri başarıyla tamamlayan öğrenciler dört yılın sonunda eğitim aldıkları alana bağlı olarak Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) diploması almaya hak kazanırlar. Üniversiteler lisansın ardından bir ya da iki yıl süreli yüksek lisans (Master) öğretimi de sunmaktadır.

Doktora eğitimi:

Doktora, lisans veya yüksek lisans eğitimi sonrasında yapılır. 3-4 yıl süren eğitim sonunda öğrenci Doctor of Philosophy (Ph.D) yani doktora derecesi almaya hak kazanır. Doktora öğretiminin ilk 1,5-2 yıllık sürecinde öğrenci gerekli dersleri alır ve sonrasında seçtiği konu ile ilgili doktora yeterlilik sınavına girer. Doktora öğretiminin kalanında ise öğrenci doktora tezini hazırlamak için araştırmalarını yapar.

Başvuru Koşulları

Amerika’da yüksek lisans programların başvurmak için genel olarak GRE (Graduate Record Examination) veya GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavlarından geçerli puan almanız gerekmektedir. Ancak farklı bölümler farklı sınav sonuçları da gerektirebilmektedir.

Yabancı öğrencilerden TOEFL veya IELTS sonuçları istenir. Okula ve programa göre sınavlardan almanız gereken puan değişiklik gösterebilir. Lisansüstü eğitimin ilk basamağı olan yüksek lisans öğrenimi için gerekli olan 30-36 kredi tamamlanmalı ve genellikle bir yüksek lisans tezi hazırlanmalıdır. Bazı yüksek lisans programları yüksek lisans derecesi vermek için tez şartı koymaz. Bunun yerine bitirme sınavına girmek bu tür programlar için yeterlidir.

Amerika’da bir yüksek lisans programına başvuru yapmak için lisans derecesi almış olmak gerekir. Yüksek lisans programlarına kabul edilmek için lisans mezuniyet not ortalaması genellikle 3.00/4.00 olmalıdır. Daha düşük not ortalamasıyla öğrenci kabul eden okullar da bulunmaktadır.

Başarılı olduğunuz derslerin hocalarından en az üç adet tavsiye mektubu (Letter of Recommendation) almanız başvuru için gereklidir. Eğer Master of Business Administration ya da LL.M (Master of Laws) gibi programlar için başvuruyorsanız, daha önce çalışmış olduğunuz bir iş yerinden de referans mektubu isteyebilirsiniz. Öğrenci ayrıca kendi alanında yaptığı akademik çalışmaları, ödülleri ve stajları da başvuru sırasında okula sunabilir. Her okulun yüksek lisans programının başvuru tarihi, programları, program süreleri birbirinden farklıdır. Amerika’da yüksek lisans eğitimi görmek için istediğiniz kadar okula başvurabilirsiniz. Ancak her okulun kendine özel bir başvuru ücreti olduğu unutulmamalıdır.

Başvurmak istediğiniz okullar sizden Amerika’da geçiminizi sağlayabileceğinizi ve okul masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren finansal yeterlilik belgesi isteyecektir. Bu belge sizin ve ailenizin hesabında yeterli para olduğunu gösteren güncel ve İngilizce bir belge olmalıdır. Okullar başvurunun ardından sizinle mülakat yapmak isteyebilirler. Bu mülakatlar okulun Türkiye’de bulunan bir mezunu aracılığıyla ya da internet üzerinden video bağlantısıyla gerçekleştirilebilir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar;

-GRE/GMAT/LSAT/MCAT/DAT sonuçları

Graduate Record Examination: Sözlü, nicel ve analitik düşünce gerektiren sorularla sizin akademik yeterliliğinizi ölçer.

Graduate Management Admissions Test: Master of Business Administration gibi yönetim yüksek lisans programları için gerekli, matematik ve İngilizce bilgisini ölçen bir sınavdır.

Law School Admission Test: Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hukuk okullarının resmi sınavıdır. Sınavda öğrenciler, sözlü muhakeme, mantıksal çıkarım, okuduğunu anlama gibi alanlardan sorumludurlar.

Medical College Admission Test: Tıp okulları için gerekli olan bir sınavdır.

Dental Admission Test: Dişçilik okulları için gerekli olan bir sınavdır.

-TOEFL/IELTS sonuçları

-Transkript

-Tavsiye mektubu (Letter of Recommendation)

-Niyet mektubu (Statement of Purpose)

-Özgeçmiş

-Başvuru formu

-Başvuru ücreti

-Akademik yazı örneği (Writing Sample)

(Bazı üniversiteler yüksek lisans başvurusu için bunlara ek olarak başka belgeler isteyebilirler.)