İNGİLTERE DE YÜKSEKLİSANS

İngiltere’de yüksek lisans şartlarının başında İngilizce gelir. İngilizceniz İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alabilecek seviyede değilse ve İngiltere’de master eğitimi alma konusunda kararlıysanız 2 seçeneğiniz var:

İngiltere’de önce bir dil okuluna gitmek; (Bu eğitim almayı planladığınız üniversitenin dil okulu da olabilir ) Bazı üniversiteler yüksek lisans eğitimlerini dil hazırlık kurslarını da bağlayıp entegre bir eğitim sunabiliyorlar.

Ya da şu an yaşadığınız yerde kurs/özel ders gibi seçeneklerle İngilizcenizi geliştirip daha sonra yüksek lisans eğitiminiz için İngiltere’ye gitmek.

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir. Ancak bazı durumlarda yarı zamanlı eğitim alınarak bu 1 yıllık süre 2 yıla da bölünebilmektedir. Başvuru tarihleri ise üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme göre değişmekle birlikte genellikle derslerin başlamasından 1 yıl önce başlar ve derslerin başlamasına 4 ay kala son bulur.

İngiltere’de yüksek lisans ücretleri 6500 – 18.000 GBP aralığında değişmektedir

İngiltere’de master eğitimi için okul seçmek Amerika’ya göre çok daha kolaydır. İngiltere’de Amerika gibi binlerce üniversite yoktur. Üniversite sayısı 50 civarındadır. Amerika ile kıyaslandığında bir eyaletindeki üniversite sayısının bile oldukça altındadır. Bu sebeple üniversite seçmek ve karar vermek daha kolaydır. Diğer yandan üniversite sayısının az olması kabul alma olasılığınızın Amerika’daki üniversitelere göre daha düşük olmasına da sebep olabilir. Yani İngiltere’de yüksek lisans yapmak sırf bu yüzden bile daha zordur diyebiliriz.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

İngiltere’de yüksek lisansa başvurmak için hemen hemen her bölüm, sizden aşağıdaki belgeleri talep eder:

-Diploma ya da Mezuniyet Belgesi:

4 yıllık bir lisans bölümünden mezuniyet ve 2.00 (bazı önde gelen üniversiteler için 3.00) not ortalamasına sahip olma şartı.

-Transkriptiniz

-TOEFL/IELTS Skoru:

IELTS skorunun 6.5, TOEFL/TOEFL IBT skorunun ise 550/80 olması gerekmektedir.

-Öğretmenlerden alınacak 3 adet referans mektubu

-Kendinizin yazacağı 4000 sözcüğü geçmeyen iyi niyet mektubu

-CV