INTERSHIP NEDİR?

Internship halen üniversite eğitimine devam etmekte olan ya da mezun olan öğrencilere, Amerika’da 19 aya kadar staj yapma imkanı veren bir maaşlı veya maaşsız staj programıdır. Bu Program sayesinde, okuduğunuz bölüm üzerine yurtdışında bir iş deneyimine sahip olacak, Amerikan kültürünü, iş ortamını tanıyacak ve konuşma dilinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız. Global bu programı, ABD Dışişleri Bakanlığı izni ile gerçekleştirmektedir. Programa istediğiniz zaman başvurabilirsiniz.

– Internship(Yurtdışında Uzun Dönemli Maaşlı Staj) programı US State Department tarafından J–1 vizesi altında sunulan ve profesyonel gelişime imkân sağlayan mesleki gelişim programıdır. ‘INTERN’ statüsünde ABD’de sektörel deneyim elde etmek isteyen adaylara, mezuniyetlerinin üzerinden geçen süre gözetilmeksizin 32 yaşına kadar bu programa katılım hakkı sunulmaktadır.

Internship(Maaşlı Staj) programı kesinlikle bir “çalışma programı” olmayıp, sunulan vize bir çalışma vizesi değildir. J–1 altında gerçekleşen tüm programlar kültürel değişim amacını taşıyan ancak kişilere üniversitede öğrenim gördükleri branşta deneyim kazanma imkânı sunan programlardır.

Internship programı da J-1 vizesi altında kişilere üniversite öğrenim gördükleri branş ile ilgili olarak ABD’de 6-12-18 aylık değişen sürelerde sektörel deneyim elde imkanını sunmaktadır.

Trainee/Internship Neden Katılmalısın?

Trainee / Internship (Maaşlı Staj) bir kültürel değişim programıdır. Bu programın amacı mezuniyet sonrası adayların tecrübe kazanması ve bu tecrübeyi kazanırken de cep harçlıklarını çıkartmasıdır. Bilindiği üzere ülkemizde staj fotokopi çekmek olarak akdedilir. Bu nedenle de adaylar okul bittikten sonra neredeyse sıfır bir iş tecrübesi ile hayata başlarlar Amerikalı işverenler bu staj olayını çok ciddiye alır ve adayı yetiştirdikten sonra adayın kendi ülkesinde kolay iş bulması için kişisel referans bile olurlar.