K.K.T.C. ÜNİVERSİTELERİ VE K.K.T.C. DE SOSYAL HAYAT

Kıbrıs dünya çapında tanınırlığı ve denkliği olan üniversitesiyle tam donanımlı bir kampus ve üniversiteler  olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.Orta Doğu’nun en büyük kütüphaneleri KIBRIS’ta bulunmaktadır. Özellikle mühendislik alanında dünya çapında mevcut olan başarı sıralamalarına girmeyi başaran K.K.T.C. üniversiteleri büyük kampüsleri, öğrenciler için tasarlanmış şehir hayatı, dikkat dağıtmayan ama sosyalleşmenize de imkan veren sosyal yaşamı ile kendini geliştirmeye devam ederek, en çok tercih edilen yurt dışı üniversiler sıralamasına da girmeyi başarmaktadır.

Üniversitelerde teknolojinin en son imkanları, devasa spor alanları ve çok daha fazlası mevcuttur. İstanbul’da, Ankara’da veya İzmir’de şehrin keşmekeşinden kendine, derslerine vakit ayırmaya imkan bulamayan, bulsa da sırasını beklemek zorunda olan (Örneğin kütüphaneden kitap almak için) öğrencilerin aksine Kıbrıs’ta okuyanlar dört senesini krallar, kraliçeler gibi geçirmektedir.

Özellikle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin mühendislik programlarının uluslararası akreditasyon programlarından onay alan tek KKTC üniversitesi olduğunu ve Doğu Akdeniz diplomasının dünyanın her yerinde giderek değerlendiğini de hatırlatmakta fayda var. DAÜ – Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu ve İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’nun da tam üyesidir.

Her milletten arkadaş edinmek, farklı kültürler tanımak için doğru adres K.K.T.C.

Dünyanın 106 ülkesinden 20 bin öğrenci Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim görmektedir. 35 farklı ülkeden de 1,100 öğretim üyesi mevcut. Sadece İngilizce değil ikinci hatta üçüncü dilinizi bile akademik seviyede öğrenerek mezun olmanız mümkündür. Dünyanın dört bir yanında 200’ü aşkın öğretim kurumuyla öğrenci değişim anlaşmaları yapılmaktadır. Öğrenciler ABD’de, Central Connecticut ve Long Beach gibi saygın üniversitelerde bir dönem okuma şansı elde edebilmektedir.

Hayat kalitesi en üst seviyededir

Kıbrıs, tam anlamıyla bir öğrencinin 4 senesini şahane bir şekilde geçirmesi için tasarlanmış gibidir. Öncelikle vakit kaybı bulunmamaktadır. Trafik oldukça azdır. Üç şehir birbirine sadece yarım saat uzaklıkta yer almaktadır. Lefkoşa’da yaşıyorsanız 15 dakika sonra Girne’ye gidip soluğu deniz kenarında alabilirsiniz veya 35 dakika uzaklıktaki Magosa’yı da tercih edebilirsiniz. Sipariş edildikten sonra bir türlü gelmeyen yemekte bulunmamaktadır. Yemeğiniz biter tabağınız kalkmadan meşhur kahveleri jon’da masaya gelmektedir.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den  çok daha ucuz bir yaşam K.K.T.C. de bulunmaktadır.

Kıbrıs’ta okumak,  İstanbul veya diğer büyük şehirlerde okumaktan çok daha ekonomiktir. Konaklama İstanbul ve diğer büyük şehirlere oranla  daha ucuzdur. Kıbrıs’ın en güzel otellerinin tadını oldukça uygun ücretlere off sezonda öğrenciler çıkartmaktadır.

Devlet üniversitesi ciddiyeti ve maddi imkanlar mevcuttur

Doğu Akdeniz Üniversitesi bir devlet üniversitesi’dir.  11 fakültesi ve 5 yüksekokulu mevcuttur. Üniversitede birinci ve ikinci tercihi ile yerleşecek öğrencilere birçok programda tercih bursu uygulanmaktadır. Üstelik bunların haricinde ÖSYM Bursu, teşvik bursları, meslek bursları ve lise birincisi bursları gibi birçok imkanlar  daha bulunmaktadır.

Örneğin : Eğer herhangi bir puan türünde ilk 2000’e girdiyseniz sahip olduğunu haklar şunlardır : Yurtlarda ücretsiz konaklama, yılda 10000 lira cep harçlığı (10 akademik ayda veriliyor), her dönem için 250 lira ders kitabı ödeneği, iki defa Türkiye-KKTC gidiş dönüş bileti ve bir laptop hediyelerinize 3 çeşit teşvik bursundan birisi ile sahip olabilirsiniz.

37 yıllık eğitim ve kariyer deneyimiyle yavru vatanın eğitim merkezileri Üniversiteler, uluslararası bir kariyer planlayan bütün öğrencileri bekliyor! Geleceğinize karar vermeden önce yavru vatanın en donanımlı, uluslararası platformalarda en bilinen ve tanınan üniversitelerini daha yakından tanımak istiyorsunuz, eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

K.K.T.C. ÜNİVERSİTELERİ HAKKINDA Kİ DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN www.turkeystudy.com web sitemizi ziyaret edin.