Macaristan’da Üniversiteye Kabul İçin LYS ve YGS’ye Girmeye Gerek Yok!

-Macaristan’da dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelere başvuru için sadece lise diplomasının olması yeterlidir. Eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrenciler için Macaristan mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenektir.

-Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan diplomaları YÖK tarafından onaylanır.

-Macaristanda eğitim dili İngilizce ve Macarca’dır.

– Macaristan’daki üniversitelerde sözel programların lisans eğitimi diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi 3 yıldır. Mühendislik bölümlerinde bu süre 3,5 – 4 yıl, yüksek lisans ise 2 yıldır. Macaristan’da Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mimarlık ve Ziraat Mühendislikleri ise 5 yıldır.

– Üniversitelerinin aylık yurt ücretleri 120 € ile 500 € arasındadır.

– Macaristan üniversitelerinde eğitim ücretleri okulların kalitesi ve tercih edilen bölüme göre değişmekle birlikte, İngilizce hazırlık eğitimi fiyatları 3.000 – 5.500 Euro iken, mühendislik,  işletme, psikoloji, sanat ve müzik gibi dalların ücretleri de yıllık 3.200 – 8.500 Euro arasındadır. Tıp, dişçilik  gibi bölümlerin ücretleri yıllık 14.000 – 16.000 USD civarındadır. Eczacılık için yıllık ortalama ücretler 7.000 – 10.000 USD arasında değişebilmektedir.

MACARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZ İLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.